Průkaz energetické náročnosti budovy, známý také jako energetický štítek PENB.
Průkaz energetické náročnosti budovy vyjadřuje, jak energeticky náročná je daná stavba, tedy kolik energie je zapotřebí k jejímu provozu. Zjednodušeně se mu říká „energetický štítek“, což však ve skutečnosti odkazuje na samolepky s barevnými proužky a písmeny, které určují energetickou třídu elektrospotřebičů.
Jaký je význam „energetického štítku“ budovy? Díky informacím v průkazu si můžete před podpisem kupní nebo nájemní smlouvy lépe představit, kolik průměrně zaplatíte za užívání budovy každý rok. Poslední změna zákona č. 406/2000 Sb. z roku 2020 zpřísnila pravidla.
Co se dozvíte z energetického štítku budovy?
Vystavený průkaz obsahuje další informace, jako jsou vlastnosti budovy (střecha, dveře, okna, podlahy) a detaily o nedostatcích (např. části domu s největšími tepelnými ztrátami). Klíčovou informací v PENB je energetická klasifikační třída, která je určena podle energetické náročnosti budovy. Stupnice obsahuje celkem 7 tříd, přičemž vyšší třída znamená přísnější požadavky na energetickou soběstačnost.
Kdy se bez průkazu energetické náročnosti budovy neobejdete?
Podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, musí PENB mít:
stavebník, vlastník nebo společenství vlastníků při výstavbě nebo rozsáhlé rekonstrukci
vlastník nebo společenství vlastníků při prodeji či pronájmu budovy
vlastník bytové jednotky při prodeji a (nově od roku 2016) při pronájmu bytu.
Pokud se této povinnosti vyhnete a nedoložíte platný průkaz, můžete čelit různým nepříjemnostem. Pokuta pro majitele domu může dosáhnout až 100 tisíc korun, pro SVJ nebo majitele bytových domů až 200 tisíc korun. Nicméně energetický štítek lze nahradit vyúčtováním dodávek energií za poslední tři období nebo se prodávající a kupující mohou dohodnout, že PENB nebude vystaven.
Energetický štítek budovy se hodí při prodeji
Měli byste mít energetický štítek k dispozici, když chcete nemovitost pronajmout nebo prodat, abyste mohli uvést klasifikační třídu v inzerátu. Pokud uzavřete dohodu s realitní kanceláří, budete muset doložit energetickou třídu spolu s dalšími informacemi o nabízené nemovitosti. Jinak je nutné uvést nejnižší klasifikační třídu G, pokud se jedná o novostavbu. To by však mohlo odradit potenciální zájemce, kteří tomuto faktu přikládají velký význam. Pokud prodáváte či pronajímáte nemovitost s nejlepší klasifikační třídou, můžete tomu přizpůsobit i cenu. Průkaz energetické náročnosti musíte předložit nejpozději při podpisu kupní smlouvy.
Jak získat energetický štítek domu?
Ať už stavíte nový dům nebo provádíte rekonstrukci, postup je stejný. Platný průkaz energetické náročnosti může vydat pouze odborně vyškolený a akreditovaný pracovník – energetický specialista, který má oprávnění na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Tip! Pokud máte zájem o vypracování energetického štítku pro svou nemovitost, podívejte se na seznam energetických specialistů a najděte odborníky ve své lokalitě.
Aby specialista mohl posoudit energetickou náročnost objektu, potřebuje komplexní informace o zkoumané budově. K vypracování PENB musíte poskytnout další podklady, jako například:
projektovou dokumentaci nebo pasport
informace o provozním režimu budovy
zprávu o úrovni a stavu technického zařízení
půdorysy podlaží s vyznačením místností
údaje o orientaci budovy vůči světovým stranám
řez objektem apod.
Kolik stojí energetický štítek domu a jak dlouho trvá jeho vypracování?
Cena za vypracování energetického štítku se odvíjí od typu, velikosti a stáří stavby. Orientačně se dá říci, že vypracování posudku vás vyjde minimálně na 3000 Kč. Zpracování energetického štítku trvá přibližně 10 pracovních dní. Vzhledem k různorodým parametrům nelze stanovit jednotnou cenu PENB pro všechny nemovitosti.