Kdy je třeba zapsat stavbu do katastru nemovitostí ?
Dokončili jste stavbu rodinného domu nebo rekonstrukci, při které došlo ke změně obvodu budovy? Pokud ano, zbývá udělat poslední krok – zapsat tuto změnu do katastru nemovitostí. Jaký je postup a co dělat, pokud vám katastr návrh na vklad zamítne?
Kdy je třeba zapsat stavbu do katastru nemovitostí? Do katastru nemovitostí se zapisují dokončené stavby o ploše větší než 16 m². Drobným stavbám, jako jsou bazény, různé konstrukce, sloupy nebo zpevněné plochy, se zápis nevyžaduje. Výjimku tvoří garáž, která není považována za drobnou stavbu.
Pokud jste provedli rekonstrukci a nejste si jisti, zda ji musíte nahlásit katastrálnímu úřadu, pamatujte, že pokud došlo ke změně obvodu stávající budovy (například přístavbou nebo demolicí), je vaší povinností tyto změny zapsat do katastru nemovitostí, a to bez ohledu na jejich rozsah. Pozor, na katastrálním úřadě musíte zapsat nejen novostavbu, ale také rekonstrukci, přístavbu nebo demolici, pokud došlo k změně půdorysu stavby.
Jaké dokumenty potřebujete pro zápis stavby do katastru
Před návštěvou příslušného katastrálního úřadu pro žádost o zápis stavby do katastru nemovitostí se ujistěte, že máte všechny potřebné dokumenty. Co by vám nemělo chybět?
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Geometrický plán pro zápis stavby do katastru nemovitostí
Ohlášení změny údajů o pozemku
Rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného/evidenčního
Sdělení o dokončení stavby
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Návrh na zahájení vkladového řízení můžete podat elektronicky, poštou nebo osobně. Online aplikace katastru nemovitostí vám usnadní práci, protože sama načte potřebné údaje z katastru. Dokončit podání online však můžete pouze s konvertovanými přílohami.
Úředně ověřený geometrický plán
Geometrický plán je jedním z hlavních dokumentů pro zápis stavby do katastru nemovitostí, dle § 79 vyhlášky č. 357/2013 Sb. o katastru nemovitostí. Vytváří ho úředně oprávněný geodet, který si veškeré potřebné podklady vyžádá na katastrálním úřadě, zaměří stavbu na pozemku a předá vám finální geometrický plán. Cena geometrického plánu začíná na 5 000 Kč bez DPH a odvíjí se od velikosti stavby a pozemku. Pro konkrétní cenovou kalkulaci nás neváhejte kontaktovat. Věděli jste, že geometrický plán potřebujete také při zpřesnění hranic pozemku, rozdělení pozemku nebo vyznačení věcného břemene?
Ohlášení změny údajů o pozemku
Formulář ohlášení změny údajů o pozemku si můžete stáhnout buď v PDF a vyplnit ručně, nebo v editovatelném Word dokumentu. Při vyplnění formuláře postupujte dle pokynů, které vám katastrální úřad přiloží k „pozvánce k jednání“.
Rozhodnutí obce o přidělení čísla popisného/evidenčního
Pokud na pozemku vznikla nová stavba, obec jí musí přidělit číslo popisné či evidenční. K tomu je nutné vyplnit formulář Žádost o přidělení čísla popisného/evidenčního. V jednoduchém dvoustránkovém formuláři stačí uvést identifikační údaje stavby (parcelní číslo a katastrální území), údaje o stavebníkovi a datum ukončení stavby. K žádosti přiložte geometrický plán a prohlášení stavebníka, že stavba byla provedena v souladu s povolením a ověřenou projektovou dokumentací. Tyto tři dokumenty pak stačí podat na příslušný stavební úřad, který následně vyzve obecní úřad k vydání rozhodnutí.
Sdělení o dokončení stavby
Pokud jste pouze rekonstruovali stávající budovu, která již má číslo popisné, stačí vyplnit formulář Ohlášení dokončené stavby. Podobně jako v předchozím případě formulář spolu s geometrickým plánem a prohlášením stavebníka zašlete nebo doručíte na příslušný stavební úřad.
Jak je to s kolaudací stavby?
Od 1. ledna 2018 již pro stavebníka rodinného či rekreačního domu neplatí povinnost kolaudace. Zůstává mu pouze povinnost oznámit stavebnímu úřadu fázi výstavby podle plánu kontrolních prohlídek, což zahrnuje také fázi dokončení stavby, a to dle § 152 odst. 3 d) stavebního zákona. K tomu slouží formulář Ohlášení dokončené stavby nebo také Žádost o přidělení čísla popisného/evidenčního.
Jak probíhá vyřízení návrhu na vklad
Katastr o povolení vkladu rozhodne nejdříve po uplynutí 20 dnů, obvykle však do měsíce. Může se stát, že katastrální úřad návrhu na vklad nevyhoví, pokud obsahuje chyby. Jakmile obdržíte vyrozumění o těchto vadách, nejlepším a nejrychlejším řešením je zpětvzetí návrhu na vklad.