Pasport stavby - nemovitosti KDY - PROČ - A JAK
Možná jste zakoupili nemovitost, u které vám její předchozí majitel oznámil, že k ní nemá projektovou dokumentaci. Nebo jste byli překvapeni na stavebním úřadu, kde jste při jednání poznamenali, že projektová dokumentace se jaksi nedochovala. Požadovali po vás alespoň pasport stavby, a vy jste vlastně netušili, co to obnáší.
Pasport? Co se po mně vlastně žádá?
Pasport stavby je zjednodušená dokumentace, která popisuje základní charakteristiky, dispozice, konstrukční řešení a kapacity již existující nemovitosti. Je nezbytný v případě, že se původní projektová dokumentace nedochovala nebo není kompletní. Pasport stavby často slouží jako výchozí bod před zahájením jakýchkoli projektových prací, rekonstrukcí nebo jednání s úřady a nahrazuje chybějící projektovou dokumentaci.
Kdy je pasport potřeba?
Pasport je nutný, pokud není třeba vyhotovovat dokumentaci skutečného provedení, a to:
při odstraňování nesrovnalostí v katastru nemovitostí (nepokrývá však neexistující stavební povolení)
u plánovaných rekonstrukcí nebo přístaveb (pokud není dochovaná dokumentace skutečného provedení nebo dokumentace neodpovídá realitě)
během prodeje nebo pronájmu nemovitosti (technická dokumentace a výkresy jsou důležité především pro zájemce o koupi)
jako podklad pro vypracování průkazu energetické náročnosti budovy (ten je vyžadován například při prodeji nemovitosti)
Myslíte si, že se vás to netýká? Pokud nevlastníte projektovou dokumentaci, není dobré s ničím otálet. Jakýkoli proces, například rekonstrukce nemovitosti nebo její prodej, se nebude zbytečně protahovat. A nezapomeňte, že pasport vám usnadní řešení případných majetkoprávních sporů!
Co je třeba zahrnout?
Přesný obsah je stanoven vyhláškou o dokumentaci staveb č. 499/2006 Sb., konkrétně přílohou č. 14 s názvem Rozsah a obsah dokumentace skutečného provedení stavby. Bod 2 této přílohy určuje náležitosti pasportu.
Dokumentace se skládá z:
Průvodní zprávy (obsahuje identifikační údaje stavby, vlastníka a zpracovatele dokumentace atd.)
Souhrnné technické zprávy (popisuje stavbu atd.)
Zjednodušených situačních výkresů (například zakreslení přípojných bodů inženýrských sítí, odstupové vzdálenosti od hranic pozemku apod.)
Zjednodušené výkresové dokumentace (obsahuje zjednodušené výkresy skutečného provedení stavby)
Konkrétní podrobnosti a detaily se liší podle typu, účelu a využití dané stavby. Někdy se jedná o jednoduché zpracování, jindy se rozsah pasportu blíží projektové dokumentaci. Obecně však platí, že v případě výkresové dokumentace rodinného domu jsou výkresy podrobnější než u bytu.