Co je černá stavba
Černou stavbou se rozumí stavba, změna stavby, přístavba nebo nástavba, která byla provedena bez příslušného stavebního povolení, ohlášení nebo územního rozhodnutí. Dále se černou stavbou označuje také porušení plánovaného geometrického, materiálového či konstrukčního záměru, na jehož základě bylo stavební povolení nebo rozhodnutí uděleno. Většinou k černé stavbě dochází z důvodu neznalosti nebo zanedbání potřebné dokumentace, což ve skutečnosti není tak vážný problém.
Nový stavební zákon zpřísňuje podmínky pro dodatečné povolení tzv. „černých staveb”, postavených bez povolení nebo v rozporu s jeho podmínkami. Takové stavby bude nově možné zlegalizovat pouze za splnění následujících podmínek:
stavba nevyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu (jsou splněny odstupové vzdálenosti nebo dotčení sousedé dají souhlas, je splněn koeficient zastavění pozemku apod.),
byla uhrazena pokuta za přestupek,
stavba nevyžaduje rozhodnutí o povolení výjimky ze zákazů podle jiného právního předpisu.
Za výše uvedených okolností stavební úřad stavbu povolí novým rozhodnutím.
Legalizace černé stavby.
Pro legalizaci černé stavby je doporučeno začít na příslušném odboru územního plánování, kde lze získat souhlas, že je stavba v souladu se závaznou územně plánovací dokumentací. Poté je nutné na stavebním úřadu doložit další potřebné dokumenty k získání dodatečného povolení. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí:
„Stavební zákon umožňuje za splnění stanovených podmínek dodatečně povolit stavbu, která byla provedena bez rozhodnutí nebo opatření požadovaných stavebním zákonem (tzv. „černá stavba“). Novela stavebního zákona objasnila důvody pro nařízení odstranění stavby a postup stavebního úřadu v řízení o dodatečném povolení, včetně potřebných náležitostí. Stavebník nebo vlastník černé stavby nemůže být zvýhodněn. Podle stavebního zákona musí k žádosti o dodatečné povolení přiložit doklady jako k řádnému povolení.
K žádosti o dodatečné povolení stavby vyžadující ohlášení se předkládají podklady jako k ohlášení. K žádosti o dodatečné povolení stavby vyžadující stavební povolení se přikládají doklady jako k žádosti o stavební povolení. K žádosti o dodatečné povolení stavby, která vyžaduje pouze územní rozhodnutí, se předkládají podklady jako k žádosti o územní rozhodnutí. Stejný přístup se použije i při povolování užívání dodatečně povolené stavby, přičemž není důležité, zda byla stavba dodatečně povolena jako rozestavěná či již dokončená.
Stavebník nebo vlastník dodatečně povolené stavby musí, pokud je stavba užívána pouze na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo kolaudačního souhlasu, oznámit stavebnímu úřadu svůj záměr začít stavbu užívat nebo požádat o kolaudační souhlas, stejně jako řádný stavebník. Stavební zákon již neumožňuje vydat současně s dodatečným povolením dokončené stavby i souhlas s jejím užíváním. Stavebník by měl být v dodatečném povolení poučen o tom, že užívání dodatečně povolené stavby bude vyžadovat oznámení stavebnímu úřadu nebo kolaudační souhlas.
Lhůta a náklady
Žádost o dodatečné povolení stavby lze podat do 30 dnů od zahájení řízení o odstranění stavby. Jeho vyřízení může trvat a legalizace černé stavby se může protáhnout na mnoho měsíců.
To je však stále lepší varianta. Majiteli černé stavby může jinak přijít nařízení o odstranění stavby, které zahajuje stavební úřad z úřední povinnosti, jakmile prokáže, že stavba byla provedena bez povolení nebo v rozporu s ním. A nemusí se jednat pouze o novostavby.
Náklady na odstranění stavby nese osoba, které bylo odstranění nařízeno, a ta také odpovídá za případnou škodu. Odstranění stavby musí být stavebnímu úřadu nahlášeno do 30 dnů.